Miért Abod?

Abod központja, egy ódon kőhíddal, a háttrében templommal a templomdombon.

Nem volt könnyű. Hosszan tűnődtem, mire kiválasztottam ezt a kiemelt fotót Abodról. Hezitálásom oka a tengernyi látnivaló és élmény, melyben a településen és környékén volt részem. Általában olyan fényképek mellett döntök, melyek jellemzik az adott helységet, ugyanakkor kedves emlékem fűződik hozzájuk.
Éppen ezért választottam ezt a felvételt.

Abod központja, egy ódon kőhíddal; szemben az I. és II. világháborúban elhunytak és elhurcoltak emlékére emelet kopjafa, melyet 1997-ben állítottak fel. Két oldalán piros-fehér-zöld zászlót lenget a szél. Jobbra, a háttérben templomdomb a temetővel és a görögkatolikus templommal.
Kimondottan jellegzetes csereháti településszerkezet ez: két sor ház (a szemközti és a fotós háta mögötti) között tágas térség, közepén patak. Az az Abodi-patak, mely Abodtól keletre, a Királykút feletti dombokon ered és Szendrőtől két kilométerre délre folyik a Bódvába. Torkolatától karnyújtásnyira forgattam a filmsorozat bevezető rövidfilmjének „füstös¨ jeleneteit.

De nem csupán ezek miatt fontos nekem ez a fénykép. Ezen hídon készítettem el az egyik legelső kerékpáros jelentemet, kivételesen hátizsák nélkül. 2016-ot írtunk, nem filmhez csináltam még azt a videót, csak egy kis tapasztalatot kívántam szerezni elkészítésével és itthoni kielemzésével. Milyen lesz? Hogyan megy? Egyáltalán, menni fog?
A következő esztendőben aztán elkezdtem gyártani a jeleneteket, és persze, hogy közben eszembe jutott ez a hely, eszembe jutott Abod. És ezzel – úgy gondolom – meg is válaszoltam a címben felvetett kérdést.