Akciókamera


A kínai akciókamera messze a legolcsóbb valamennyi kamerám közül. Fogy is, rendesen. Jelenleg két működőképeset mondhatok magaménak, de az egyik - másfél év használat után - már kezdi megadni magát. Az újabb ennél rosszabb állapotban van mégis, mivel combmagasságban eldőlt, és összetört az ütésálló tokban.

2017 tavaszán vásároltam az első ilyen, olcsó sportkamerát. Mérete nagyon kicsit: pont akkora, mint egy gyufásdoboz és kétszer olyan vastag. Napsütésben, amikor kicsit srégen a háta mögül érkezik a fény, szép felvételeket készít. A hangja értékelhetetlen: olyan, mintha egy vödör lenne a fejemen és úgy beszélnék. Különösen akkor igaz ez, ha nincs rajta a tok. Amikor tokban van, semmit nem hallani abból, amit mondok. 

Adtak hozzá ugyanis egy vízálló tokot: így készítem a víz alatti felvételeket. Ez egy remek dolog, kis patakoknál, folyóknál, forrásoknál. A gond csak az, hogy egy idő után azt vettem észre, hogy belemegy a por. Márpedig ahová a por megtalálja az utat, oda víz is meg fogja előbb-utóbb.

Egyebekben tok nélkül is lehet használni, csak nem érdemes. Könnyen sérül az optika. Én is így jártam: tok nélkül dolgoztam vele és leesett. Nem ment teljesen tönkre, de a felvételeken feltűnik egy kis fekete folt, ami pár vágóképnél még elmegy, de egy egész filmben zavaró lenne. Ezért voltam kénytelen beszerezni egy másik ugyanilyet. Ez már 2.0-ás modell. A hangja valamivel normálisabb és az ellenfényt is jobban kezeli némileg.

A kamera húszezer forintnál kevesebbe kerül, de itt érdemes figyelembe venni, hogy csomagban adják, ami tartalmaz egy rakás hasznos, és még több teljesen felesleges kiegészítőt. A pakkban - a többi közt - benne foglaltatik  1 darab akkumulátor, ami nélkül ugye, a készülék nem is működne. Ennek piaci ára 3500 forint. A már említett vízálló tok is nagyjából ugyanennyi. Vagyis maga a felvevő önmagában úgy tízezer forint körül lehet.

Egy új akkumulátor 50 percig bírja, ami nem tiszta felvételi időt jelent, hanem üzemidőt: amikor bekapcsolom, a visszaszámlálás onnan indul, és az idő ettől fogva egyre fogy akkor is, ha éppen nem csinálok vele semmit.
Pótaksi tehát mindenképpen kell hozzá, és érdemes megfontolni egy tartalék tok beszerzését is, amit csak víz alatti felvételekhez használ az ember. Ez a kettő együtt 7000 forint, a kamera (akkumulátorral, tokkal) meg kevesebb, mint húsz (akcióban tizenhétezerért is láttam már). Ha az ember nem a tartozékokat veszi meg külön-külön, hanem inkább egy másik csomagot, akkor úgy tízezerért forintért van egy új kamerája is.

Legnagyobb előnye, hogy rendkívül pici, bárhol jól elhelyezhető, akár egy fal ágán is. Sőt, nagyobb fák oldalán is megáll, de ilyenkor azért nem árt egy madzaggal odakötni. Hasonlóképpen, a szelfibot remekül funkcionál állványként adott esetben, bár én sokszor cipelem magammal a rendes állványt, mert azt azért jobban be lehet állítani.

Végezetül még valami. Lehet, hogy apróságnak tűnik, de a munkámat nagyon megkönnyíti, hogy kiváló minőségű törlőkendőt adnak hozzá. Rengeteg típust használtam már lencsék tisztításához, de ennyire jó még egyik sem volt. Az út pora mindent belep; bozótosban járok, magaslesekre, fákra mászok fel, máskor a földre helyezem a kamerát, és centiméterekkel mellette suhanok el a biciklivel. Rengeteget kell törölgetni menet közben. Ezzel a kendővel lehet és érdemes.