Hangkeverés


A hangkeveréssel csak 2017 legvégén találkoztam, pedig a hangmérnök - nem véletlenül - külön szakma. További problémát jelent, hogy ha Beethovennek abszolút hallása volt, akkor nekem abszolút nincs. Pedig nem ártana. Ráadásul az én nyersanyagaimmal aztán tényleg van mit dolgozni, hiszen a szöveget itthon veszem fel egy vénséges laptopon, amiből még a hangkártyát is kispórolták, ráadásul öreg, így bő negyedóra után a felvétel zúgni kezd; terepen ugyanakkor egy ócska fényképezővel a nyakamban rögzítem a mondókámat, melynek színvonala szintén hagy némi kívánnivalót maga után.

Jelenleg azon vagyok, hogy a hanganyag hallgatható, később pedig élvezhető legyen. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogyan szólal meg egy film.
Az Audacity nevű, ingyenes programmal készítem el az alapokat. Csak el kell kezdeni használni, hamar belejön az ember. Nagyjából összhangba lehet hozni vele a dolgokat, például hogy a szöveghez képest ne legyen túl hangos a zene. Ezután egy online mastering szolgáltatással igyekszem a minőséget tovább javítani. Ez sem olcsó.